W poszukiwaniu pasji

Pamiętacie, jak ostatnio, pisałam o moich podróżach pociągiem ? W trakcie jednej z nich poznałam dziewczynę, lat raptem dwadzieścia, wracała z Warszawy, z targów mody. Gdy zaczęłyśmy rozmawiać okazało się, że projektuje ubrania i torebki, „wow, taka młoda i już robi takie rzeczy” – pomyślałam. Zaintrygowała mnie bardzo swoją pasją, z ogromną radością i zaangażowaniem opowiadała o niej oraz o tym, jak traci poczucie czasu, gdy zajmuje się projektowaniem.

Oczarowana rozmową, zaczęłam się zastanawiać jak to cudownie, że można tak pokochać jakieś zajęcie. Przecież już jako dzieci szukamy czegoś co nas zainteresuje, zmieniamy zajęcia dodatkowe najchętniej raz w miesiącu. Potem w dorosłym życiu próbujemy nowych rzeczy, zapisujemy się na jogę, język angielski, kurs szydełkowania, aż wreszcie trafiamy na coś co pochłonie nas bez reszty. Zajęcie, przy którym odpoczywamy psychicznie, relaksujemy się, zapominamy o bożym świecie. Czas poświęcony na to, to najcudowniejsze chwile w ciągu tygodnia lub dnia. To wtedy łapiemy oddech i nabieramy dystansu do trudów dnia codziennego. Tak to jest pasja. Jedna z najbardziej intensywnych emocji. Daje szczęście i radość.

Patrząc na osoby oddające się swojej pasji, niekiedy możemy mieć wrażenie, że ich doba ma 36 godzin, a nie 24 jak nasza. To efekt tego, że jesteśmy w stanie zrobić wiele rzeczy szybciej i efektywniej, gdy wiemy, że pozostały czas możemy poświęcić na swoje hobby. Nie zajmujemy się błahostkami, nie rolujemy ekranu telefonu, nie oglądamy bezmyślnie telewizji przez cały wieczór. Stajemy się mistrzami w zarządzaniu czasem, wszystko po to, żeby oddać się swojej pasji.

Na pewno macie w swoim otoczeniu osoby, które mają swoją pasję. Dla jednych jest to jazda na rowerze, bieganie, dla innych pisanie wierszy, jeszcze dla kogoś pieczenie pysznych ciast. Ile ludzi tyle możliwości. Nie każdy jednak już odkrył swoją pasję. Często dzieje się to zupełnym przypadkiem. Jeśli Ty jeszcze nie odkryłeś swojej, to może warto przypomnieć sobie zajęcia, o których marzyłeś jako dziecko lub coś co sprawiało/nadal sprawia Ci ogromną przyjemność. Warto sięgnąć po kartkę i długopis i spisać sobie wszystko to, czego chciałbyś jeszcze spróbować. Kto wie, może właśnie wśród tych zapisanych pozycji jest ta, która skradnie Twoje serce i umysł 🙂

Jeśli nie, nie poddawaj się i szukaj dalej. Warto!

Pasja daje ogromne poczucie zadowolenia ze swoich osiągnięć, dodaje pewności siebie, sprawia, że częściej się uśmiechamy. Wzbogaca nasze życie, wypełnia je aktywnością i motywuje do dalszego rozwoju, którego bardzo potrzebujemy. Dzięki pasji stajemy się również atrakcyjniejsi dla innych, możemy kogoś zainspirować do zmiany albo do rozwijania swojego talentu. Sami też przy okazji rozwijania własnej pasji, możemy uruchomić swoje dodatkowe talenty. Pamiętam zdanie Jacka Walkiewicz „pasja rodzi profesjonalizm”. Gdy kochamy, to co robimy, poszerzanie swojej wiedzy w tym temacie i nabywanie nowych umiejętności, wydaje się nam naturalne niczym oddychanie. Uczymy się więcej i chętniej, staramy się robić to co nas pasjonuje, najlepiej jak potrafimy, dla samych siebie, dla własnej satysfakcji.

Hobby i pasje to również cudowny sposób na poznawanie nowych ludzi. Poszukaj miejsca w swoim mieście, gdzie na przykład spotykają się mieszkańcy, żeby razem biegać lub malować pejzaże. Zobaczysz ile osób ma podobne zainteresowania do Twoich, może będziecie się wzajemnie wpierać, zrobicie razem coś dobrego dla innych. Jeśli z kolei, wolisz swojej pasji oddawać się w samotności, nie ma w tym nic złego. Najważniejsze, żeby to co robisz, Tobie sprawiało przyjemność i dawało energię oraz entuzjazm na każdy dzień.

Jak patrzę na moje otoczenie i moich przyjaciół to okazuje się, że pasji może być mnóstwo. Bieganie, taniec, robienie zdjęć, chodzenie po górach, czytanie książek, czesanie kobiet… Eh jest tego bardzo dużo. Mało tego, jakby się dobrze temu przyjrzeć, to na większości swoich pasji, można zacząć budować mały (albo duży) biznes i zarabiać pieniądze. Niezwykłe historie ludzi sukcesu, pokazują, że każda pasja może być sposobem na życie. Trzeba tylko otworzyć umysł na nowe rozwiązania i nowe wykorzystanie swoich umiejętności. Dlatego nie ustawaj w poszukiwaniach oraz w doskonaleniu i rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji.

Napiszcie proszę, co dla Was jest największą pasją. Czekam z niecierpliwością.

4 Replies to “W poszukiwaniu pasji”

  1. Wcześniej moją pasją było bieganie,a obecnie edukacja finansowa,której poświęcam każdą wolną chwilę:)Daje mi to ogromną satysfakcję:)

  2. Cieszę się bardzo, że odnalazłaś swoją paję Agnieszko 🙂

  3. Moją pasją jest muzyka. Zaniedbana trochę przez obowiązki i pracę, ale odkrywana teraz na nowo, z córką przy boku. Lubię pograć sobie nocą dla siebie lub przy ognisku dla przyjaciół. Będzie się działo. Z wiekiem coraz więcej czasu poświęcam na to co warto , a nie na to co się opłaca 🙂

    1. Ognisko w gronie przyjaciół i śpiewy do białego rana – to jest to!

Dodaj komentarz