Równowaga

Witajcie moi kochani 🙂 Mamy już wiosnę i chociaż pogoda za oknem nie zawsze na to wskazuje, to jednak wiosna już jest z nami. W ostatnich dwóch miesiącach dużo się u mnie działo. Poza codziennymi obowiązkami związanymi z pracą i domem, miałam przyjemność prowadzić kilka warsztatowych spotkań dla pań w naszym mieście, o których pisałam ostatnio. Był też czas na spotkania ze znajomymi. Mało tego, wyjechałam też z przyjaciółką na weekend w góry, gdzie miałyśmy możliwość totalnie się zrelaksować i wreszcie spędzić ze sobą więcej czasu.

Taki odrobinę dłuższy weekend spędziłam też, ostatnio z moimi chłopakami w Mrzeżynie. Morze, szum fal, klimat, a nawet wiatr bardzo dobrze na mnie działają. Uspokajają mnie. Nad morzem, bez względu na porę roku, odpoczywam i ładuję akumulatory. Jest mi to bardzo potrzebne, myślę, że tak jak każdemu z nas. Kilka dni luzu, złapania oddechu, zatrzymania się.

Równowaga jest dla mnie szalenie ważna. Jest czas na pracę, na obowiązki, na pasje, ale też czas na odpoczynek i spędzanie czasu z rodziną, mężem, przyjaciółmi. Łatwo popaść w rutynę albo w wir obowiązków, a wtedy umyka nam to, co w życiu naprawdę ważne. Słoneczne poranki, pyszne śniadanie, kawa wypita w miłym towarzystwie, uśmiech pani w sklepie, spontaniczny przytulas od dziecka, dobre słowo, miły wieczór. To właśnie takie momenty tworzą naszą rzeczywistość i nasze szczęście. Jeśli to zauważasz i doceniasz, to nie czekasz na wielkie szczęście, nie wypatrujesz go z utęsknieniem, bo wiesz, że te drobne rzeczy i małe gesty je tworzą. Ale żeby to dostrzec trzeba być uważnym. Trzeba umieć się zatrzymać, zdystansować, wsłuchać się w siebie i swoje potrzeby, odpocząć, żeby zachować w życiu równowagę.

Jeśli nasza równowaga zostaje zachwiana pojawiają się wyraźne symptomy takie jak: zmęczenie, ogólne rozdrażnienie, mniejsza odporność na stres i na infekcje, brak energii do działania, kłopoty ze snem i koncentracją. Gdy nie mamy czasu dla siebie, chwili żeby pobyć ze sobą, pojawia się u nas frustracja. Dlatego ważne jest, żeby do takiego stanu nie dopuszczać, a jeśli już zauważymy przeciążenie naszego organizmu, to koniecznie trzeba się sobą zająć i zatroszczyć się o siebie. Jeśli sami o siebie nie będziemy dbać, to nikt inny też o nas nie zadba, no prawie nikt. Wtedy można, a nawet trzeba zrobić coś dla siebie, coś co pozwala nam odpocząć i złapać dystans. Może to być spacer po lesie, wolne popołudnie z książką, wyjście na kawę z przyjaciółmi. Warto też pamiętać, że ciało dane jest nam raz na całe życie. Organizm odczuwa wszystkie zaniedbania i te fizyczne i psychiczne. Trzeba o siebie dbać, tak samo jak dbamy o dziecko, rodziców, przyjaciół. Dlatego dobrze wiedzieć co jest dla nas dobre i co nam pomaga.


Dla mnie zawsze idealnym rozwiązaniem jest wyjazd nad morze, czas na świeżym powietrzu z moimi bliskimi. Wiadomo jednak, że nie mam możliwości jeździć nad morze co tydzień – a szkoda 🙂 Ale zdradzę Wam sekret, że największym moim marzeniem jest mieszkać nad morzem. Tam doskonale się czuję i odpoczywam. Kto wie może kiedyś…

Ostatni weekend był cudowny, pogoda nam dopisała, mogliśmy spędzić czas razem, odpocząć i naładować akumulatory. Dla mnie była to też okazja na wyciszenie myśli, zebranie wszystkiego w całość. Przede mną nowe zadania i wyzwania, mam głowę pełną pomysłów, więc raz na jakiś czas muszę stanąć jakby obok i zweryfikować, czy oby na pewno zmierzam w dobrym kierunku. Czy to, co robię, prowadzi mnie, tam dokąd zmierzam. Nie lubię chaosu. Lubię jak się dzieją dobre rzeczy, we właściwym tempie, a teraz mam pewność, że tak właśnie jest.

Napiszcie co Wam pomaga w zachowaniu równowagi w życiu oraz jaki macie przepis na odpoczynek. Czekam na Wasze komentarze.

2 Replies to “Równowaga”

  1. Ja odpoczywam i resetuje się tylko aktywnie i sama. Uwielbiam swoje, dobre towarzystwo w momentach zachwniania mojej równowagi. Nic tak mnie nie odpręża jak rzucanie ciężarami z dobrą, ciężka muzyka w słuchawkach. Taka godzinka dla mnie i zostawiam cały bałagan z głowy razem z potem na siłowni 🙂
    Xoxo

    1. Gusia, super metoda na zachowanie równowagi 🙂

Dodaj komentarz