Wartości – dlaczego warto je poznać ?

Witajcie moi kochani czytelnicy, jak się macie?

Mam nadzieję, że wszystko u Was dobrze i jednocześnie bardzo się cieszę, że właśnie czytasz ten wpis. Dzisiaj będzie o wartościach. Może ktoś z Was pomyśli „o czym?”… tak, tak o naszych, moich, Twoich wartościach.

Co to są w ogóle wartości? To nasze wewnętrzne drogowskazy, mówią nam, w którą stronę w życiu kroczyć, pomagają podejmować trafne decyzje. To wszystko to, co jest dla nas najważniejsze. Zazwyczaj jak rozmawiam z różnymi ludźmi nieocenioną wartością jest dla nich zdrowie, rodzina, przyjaźń. Są to bardzo popularne wartości, ale jest ich znacznie więcej, a każdy z nas ma swoją osobistą hierarchię. Nie ma wartości lepszych lub gorszych, mniej lub bardziej ważnych. Każdy z nas kieruje się w życiu swoimi wartościami i to dlatego podejmujemy takie, a nie inne decyzje.

Myślę, że żeby żyć życiem, o jakim marzymy dobrze jest poznać swoje wartości, zastanowić się czy to, że czasem żałujemy podjętych decyzji nie jest właśnie spowodowane tym, że zostały one podjęte wbrew naszym wartościom albo pod wpływem presji otoczenia, rodziny, znajomych. Żeby uniknąć takich sytuacji zachęcam Was do tego, żebyście zajrzeli w głąb siebie i zastanowili się nad tym co jest dla mnie w życiu ważne, co jest moją wartością? Może honor i duma albo niezależność i konsekwencja?

Po co jeszcze definiować swoje wartości?

Po to, żeby bardziej zrozumieć siebie i swoje motywy działania. Po to , żeby móc wyznaczać sobie cele i ustalać priorytety życiowe oraz po to, żeby być spójnym, żeby robić to co czujesz. Powodów jest jeszcze bardzo dużo, ale myślę, że te kilka skłoni Was do refleksji nad swoimi wartościami.

Ja poznałam już swoje wartości i chętnie się nimi z Wami podzielę.

Moje absolutne top siedem to:

  • Harmonia – dla mnie rozumiana jako równowaga w życiu, pamiętacie mój ostatni wpis?
  • Rozwój – ciągły i nieustanny rozwój osobisty, rozwój moich talentów i kompetencji. Tylko, gdy wiem, że coś mnie rozwija, pozwala mi doskonalić moje umiejętności, ma to dla mnie sens.
  • Pasja – temat mojego postu sprzed kilku tygodni, kto z Was jest ciekawy cofnijcie się kilka wpisów wcześniej.
  • Miłość – do siebie samej, ale również do moich bliskich, syna, męża oraz związane z tym uczuciem relacje.
  • Rodzina – ta, z której się wywodzę oraz ta, którą jako dorosła kobieta stworzyłam. Źródło mojej radości, energii i dumy.
  • Spokój – wewnętrzny, taki, który sama sobie mogę zapewnić, taki który bardzo cenię sobie w swoim otoczeniu, ale też poczucie, że wszystko idzie zgodnie z planem, a ja działam zgodnie z moimi wartościami.
  • Zadowolenie – z życia jakie mam obecnie, zadowolenie z siebie, z tego czym się obecnie zajmuję oraz z tego co mam.


Co Wy na to moi drodzy ? Jak widać moje wartości bardzo ze sobą współgrają i nie wykluczają się wzajemnie. Jednak poznanie ich i zrozumienie, zajęło mi trochę czasu. Czy ktoś z Was ma podobne wartości? A może chcecie poznać fantastyczne ćwiczenie, które pomaga określić swoje wartości? Jeśli tak to piszcie – chętnie się nim z Wami podzielę w prywatnej wiadomości lub w kolejnym wpisie.

P.S. Za cudowne zdjęcia w rzepaku, które są spełnieniem marzenia z ubiegłego roku, dziękuję niezastąpionej DorotaStrzela.

2 Replies to “Wartości – dlaczego warto je poznać ?”

  1. Przyjemny, lekki tekst. Ja chetnie poznam to ćwiczenie. 😉

    1. Wysyłam mailem 🙂

Dodaj komentarz