Związek na całe życie

Nadszedł czas w roku, gdzie z każdej sklepowej półki i witryny, macha do nas czerwone serce, serce z piernika, serce z cukru, serce balon albo urocze męskie gatki, oczywiście w serduszka 😉

Nie, to nie tak, że ja nie lubię serduszek albo że bojkotuje Walentynki i nie lubię dostać kwiatów i czekoladek – chętnie przyjmę zwłaszcza od ukochanego mężczyzny. Myślę, że większość kobiet, co by nie mówiła, w głębi serca cieszy się, gdy druga połówka pamięta o niej i obdaruje swoją wybrankę drobnym upominkiem, czy to z okazji Walentynek czy tez bez okazji. Takie drobne gest tworzą naszą rzeczywistość i codzienność.

Dzisiaj, z okazji zbliżających się Walentynek, chcę Wam zdradzić kilka sposobów na cudowny, udany i wieloletni związek. Związek pełen miłości, szacunku i akceptacji. Związek z osobą, z którą codziennie spędzasz najwięcej czasu, to z nią zasypiasz, jesz śniadania i obiady, chodzisz do pracy, na spacer. Związek z najważniejszą osobą na świeci. Z samą sobą. Tak, tak nie dziw się jak to czytasz. Z nikim nie będziesz w tak długim związku jak ze sobą, jesteś ze sobą od urodzenia, aż do śmierci, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Właściwym jest zatem, żeby zadbać o siebie najlepiej jak potrafisz, być dla siebie taką, jak jest się dla osób, które kochasz.

Podczas mojej już ponad dwuletniej pracy z kobietami w różnym wieku, zauważyłam, że my kobiety zazwyczaj zajmujemy się wszystkimi i wszystkim, z jednym małym wyjątkiem. Siebie zostawiamy na koniec. Jak starczy czasu, jak wystarczy siły, jak dzieci podrosną, jak pomogę mamie, cioci, przyjaciółce, synowi, mężowi i całemu światu, tak! Wtedy może znajdzie się wolna chwila dla mnie. Panie seniorki, które tak dużą mają wiedzę i z której ja, podczas warsztatów czerpie pełnymi garściami, mówią wyraźnie: „nigdy nie rezygnuj z siebie” – całkowicie się z tym zgadzam. Oczekujemy, że będąc w związku to ta druga osoba będzie o nas dbała, pokazywała nam, że jesteśmy dla niej ważne, zawsze będzie miała dla nas czas, wysłucha, pomoże, ukoi nerwy, przytuli. Będzie nas kochać bezgranicznie, bezwarunkowo, na zawsze i tylko nas! Tylko, żeby tej pięknej miłości doświadczyć, to najpierw trzeba pokochać w ten sposób siebie i dać sobie samej, to, czego, oczekujemy od naszej drugiej połówki. Banał? Być może, ale co Wam zależy spróbować ?!

Dlatego poniżej przedstawiam Wam kilka sprawdzonych sposobów na to, co zrobić, żeby związek z samą sobą był dla nas budujący. Co zrobić by być dla siebie dobrym partnerem na całe życie?

 • Wybacz sobie – nikt z nas nie jest doskonały, zupełnie nikt. Daj więc sobie prawo do popełniania błędów, a jeśli już masz je za sobą to szczerze sobie wybacz. Nie biczuj się, nie rozpamiętuj, nie zadręczaj myślami w stylu co by było gdyby i co mogłam zrobić inaczej. To już teraz niczego nie zmieni. Stało się, zrobiłaś co mogłaś na daną chwilę i pozwól sobie na wybaczenie samej sobie. To wszystko ułatwia. Gdy zostawiasz za sobą przeszłość, masz szansę na stworzenie fantastycznej teraźniejszości. Tkwienie w tym co było i przerabianie ciągle na nowo popełnionych błędów, nie pomoże Ci zrobić kroku na przód.
 • Zaakceptuj swoje ciało i zadbaj o nie – tak to ciało, które masz jest Twoje i tylko Twoje, na całe życie. Ciało jest Twoją świątynią, ma Ci służyć jak najdłużej, więc przyjrzyj się temu jak je traktujesz. Zweryfikuj to co Ci służy, a co szkodzi. Wbrew pozorom nasze ciało wysyła nam mnóstwo sygnałów każdego dnia, właśnie na temat tego co nam szkodzi, a co nam pomaga. Wsłuchaj się w siebie. Popatrz na siebie przychylnym okiem, z pełną dozą akceptacji. Jesteś pięknym człowiekiem. Przy najbliższej okazji zapytaj przyjaciółkę co jej się w Tobie najbardziej podoba, jestem przekonana, że usłyszysz o takich swoich walorach, o których teraz nawet nie myślisz.
 • Mów codziennie minimum jedno pozytywne zdanie na swój temat – spójrz w lustro i powiedz sobie: Lubię Cię, jesteś fajna, dobra robota itp. Na początku może się to wydać dziwne, ale pomyśl, jak kochasz kogoś to mu to mówisz, prawda? Dlaczego w takim razie nie mówisz tego sobie? Spróbuj raz, potem kolejny i tak każdego dnia. Zobaczysz jaki będzie efekt.
 • Rozwiń w sobie zdrowy egoizm – my kobiety jesteśmy wychowywane w przekonaniu, że to komuś trzeba oddać ostatni kawałek ciasta, ustąpić miejsca w tramwaju, zrezygnować z czegoś, tylko po to, żeby ktoś inny pomyślał o nas, że jesteśmy miłe. Bądź więc miła przede wszystkim dla siebie. Zdrowy egoizm wyraża się w przekonaniu, że moje potrzeby są równie ważne, jak potrzeby innych ludzi, mam prawo do tego, żeby były zaspokojone. Mam prawo je wyrażać oraz dbać o zaspokojenie swoich pragnień. Dla mnie to też pewność tego, że mogą mnie spotkać dobre rzeczy i tak samo jak inni ludzie, mam do tego prawo.
 • Uwolnij się od wewnętrznej presji – pamiętaj masz prawo popełniać błędy, masz prawo czegoś nie wiedzieć, nie umieć, masz prawo działać w swoim własnym tempie i w swój własny sposób. Nie porównuj się ciągle do kogoś, kto wie więcej, robi coś szybciej, lepiej – często to tylko pozory. Znajdź swoją ścieżkę i daj sobie przestrzeń do nauki.
 • Zamień „muszę na chcę” – często słucham kobiet i słyszę „muszę to, muszę tamto, muszę dobrze wyglądać, muszę to zrobić, muszę, muszę, muszę!”. Takie myślenie i powtarzanie tego prowadzi tylko do frustracji i niezadowolenia. Dodatkowo odbiera radość życia, energię do działania i wewnętrzny spokój. Spróbuj zamienić „muszę’ na „chcę” Posłuchaj jaki będzie wydźwięk Twoich słów. Czasami sama zamiana słów wystarczy, żeby zacząć się cieszyć tym co się robi. Potem pomyśl i zastanów się ile ludzie chciałoby robić to co Ty, a nie może na przykład z powodu ograniczeń fizycznych i zdrowotnych. Chcę, potrafię, zrobię – dzisiaj obowiązkowo wpisz je do swojego słownika.
 • Znajdź czas tylko dla siebie – ważne, żeby nie był to czas tylko spędzany w toalecie 🙂 A tak zupełnie serio, postaraj się codziennie przeznaczyć chociaż kilkanaście minut tylko dla siebie i przeznacz go na to, na co masz ochotę. Może to być spacer, chwila z książką albo wypita w samotności kawa na ogrodzie. Ważne, żebyś w tym czasie była sama i tylko dla siebie. Gdy kogoś kochasz, chcesz z nim spędzać czas, niech czas spędzony tylko z sobą będzie taką randką.
 • Zauważ swoje mocne strony i umiejętności – możesz zacząć od małego ćwiczenia, wypisz sobie dziesięć swoich pozytywnych cech, mocnych stron, umiejętności lub czynności, w których jesteś dobra i świetnie się czujesz, gdy to robisz. Zastanów się co możesz zrobić, żeby coraz częściej te cechy wykorzystywać. Pochwal się, zaglądaj do tej listy jak najczęściej, jak coś nowego przyjdzie Ci do głowy szybko to dopisz.
 • Doceniaj i nagradzaj siebie – to bardzo ważne. Gdy nam coś nie wychodzi potrafimy miesiącami się zadręczać i wracać do tego co nam nie poszło, natomiast gdy, zrobimy coś dobrze, dokończymy ważny projekt w pracy, skończymy wymarzony kurs, upieczemy pierwszy raz samodzielnie pyszne ciasto lub wykażemy się każdymi, innymi zdolnościami, przechodzimy jakby obok tego, mówiąc, że się udało. Warto docenić w tym momencie siebie i wysiłek w to włożony. Pochwal się, podziękuj sobie, spraw sobie nagrodę, może to być pyszna kawa, nowy błyszczyk, wyjście na spacer lub do kina z przyjaciółką. Nie umniejszaj swoich sukcesów, mów o nich i doceniaj siebie każdego dnia.

To tylko kilka ze sposobów, w jaki możemy okazać sobie miłość. Jest ich całe mnóstwo. Najważniejsze to zacząć od choćby małego kroku. Zawsze mów o sobie dobrze i dobrze siebie traktuj, pomyśl wtedy jak traktujesz osobę, którą kochasz i jak okazujesz jej swoją miłość. Pomyśl o swoim dziecku lub mężu/żonie. Co robisz? Mówisz miłe słowa, komplementy, chcesz z nią spędzać czas, dbasz o nią, wybaczasz potknięcia, dodajesz otuchy, wspierasz w trakcie nowych wyzwań, kibicujesz, doceniasz osiągnięcia, nagradzasz. W pełni tą osobę akceptujesz i szanujesz. Jesteś dla siebie na całe życie – zacznij siebie traktować w ten sam sposób.

A na koniec piękny cytat: „Miłość do samego siebie, to początek romansu na całe życie” Oscar Wilde. I dokładnie, takiego pięknego romansu z okazji Walentynek i nie tylko, Wam życzę <3

P.S. Zdjęcia może mało walentynkowe, ale są chociaż czerwone pomidory 😀

2 Replies to “Związek na całe życie”

 1. ♥️🍅♥️ says: Odpowiedz

  Kocham się ♥️😉♥️ kolejny udany wpis Mariola. Masz rację – związek z samą sobą ( czyli że mną 🤣😜🤣 ) to dopiero wyzwanie hihi

  1. Dbaj o siebie 🙂 buziaki!

Dodaj komentarz