Styl D – dominujący

Postanowiłam przygotować dla Was serię artykułów o stylach w zachowaniu i komunikacji DISC. Wstępem do tego wpisu niech będzie dla Was kilka ogólnych informacji, znajdziecie je tutaj: https://mylifemyway.pl/index.php/disc/

Każda litera oznacza inny styl, a każdy ze stylów charakteryzuję się konkretnym zestawem cech. Dlatego często mówię, że „ludzie są różni, przewidywalnie różni”. Na podstawie obserwacji oraz wieloletniej pracy z ludźmi, już po kilku gestach i kilku wypowiedzianych zdaniach z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić z jakim stylem mam do czynienia. Oczywiście większość z nas nie przejawia cech tylko jednego stylu, zazwyczaj jest to połączenie dwóch przeważających. Daje nam to bardzo ciekawy obraz każdego z nas.

Jak zatem rozpoznać styl innych ludzi? Trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań: Czy są szybcy czy wolni? Towarzyscy czy wycofani? Skupiają się na szczegółach czy na ogólnym zarysie sytuacji? Lubią podejmować ryzyko, czy są raczej ostrożni? Czy są spontaniczni, czy też działają według ściśle określonego planu? Każda z odpowiedzi przybliży nas do rozpoznania stylu i złoży się piękną całość.

Poniżej dla porównania macie kilka cech każdego ze stylu. Kolor, który jest mu przypisywany oraz to na czym się skupiają.

Osoby o stylu D najłatwiej rozpoznać po tym, że są pewne siebie. Mają wyprostowaną postawę ciała, mocny uścisk dłoni i zachowują kontakt wzrokowy. Ton głosu jest stanowczy i zdecydowany na tyle, że nawet jak opowiadają tylko o swoim pomyśle sprawiają wrażenia eksperta w danej dziedzinie.

Interesują je konkrety i efekty. Do podjęcia decyzji nie potrzebują mnóstwa szczegółów, ale ogólny zarys sytuacji. Są zdecydowane i nastawione na osiągnięcie rezultatów, a co za tym idzie wolą działać, niż planować. Lubią ryzyko, wyzwania, współzawodnictwo i rywalizację.

Czego nie lubią? Tracić czasu. Szybko myślą, szybko mówią i szybko reagują.

W komunikacji lubią konkrety, precyzyjne odpowiedzi na pytania oraz nazywanie rzeczy po imieniu. Są bardzo bezpośredni i tego samego oczekują od swoich rozmówców.

Osoby takie są z natury nowatorskie, najlepiej czują się i rozwijają na stanowiskach związanych z posiadaniem władzy. Uwielbiają mieć poczucie kontroli. Zawsze sami sterują swoim życiem. Wytrwałość oraz naturalna pewność siebie pozwala im osiągać nawet najbardziej wymagające cele, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

W metodologiach opartych na DISC styl D kojarzony jest z kolorem czerwonym, który obrazuje nam siłę, kreatywność oraz ryzyko i ambicję.

Każdy ze stylów ma też swoje ograniczenia, a w tym konkretnym stylu jest to niecierpliwość oraz brak troski o innych.

Pamiętać trzeba, że jest bardzo mało osób reprezentujących czysty styl, czyli bez mieszanek z innymi. Dlatego za tydzień odkryję przed Wami kolejny element układanki i kolejny styl I.

Chcesz dowiedzieć się jakim jesteś typem i wykonać profesjonalne badanie DISC Classic, które określi Twoje dwa dominujące typy, zbada poziom pozostałych, pomoże Ci zrozumieć swój styl zachowania oraz wskaże Twoje mocne strony? Jeśli tak, odezwij się do mnie.

Dodaj komentarz