Styl S – stały

Dzisiaj pod lupę bierzemy osoby o stylu S – stałym, nazywany też jest stabilnym lub wspierającym.

Osobę o stylu S można najszybciej rozpoznać po tym, że promienieje głębokim spokojem. Delikatny uśmiech, miękki dotyk, oszczędne i powściągliwe gesty, łagodne usposobienie. Osoby takie rzadko podnoszą głos, nawet w momentach dużej złości, ton ich głosu jest przyjazny i uspokajający. Typ S porusza się nieśpiesznie, zawsze jeszcze ma czas i nie zajmuje zbyt dużo przestrzeni, wszystko ma wyważone.

W kontaktach międzyludzkich budują głębokie więzi, oparte na lojalności. Są niezawodnymi partnerami i przyjaciółmi, potrafią słuchać z empatią, są przyjazne, współczujące i cierpliwe. Z łatwością wyczuwają nastroje innych osób.

W sytuacjach towarzyskich, wśród nowo poznanych osób są ciche i wycofane. Błyszczą za to w małych i dobrze sobie znanych grupach lub w kontaktach jeden na jeden. W takich komfortowych dla siebie warunkach, potrafią być całkiem rozmowne i zaangażowane.

Osoby o stylu S lubią praktyczne i sprawdzone procedury zapewniające stabilizację. Cenią sobie, zarówno w pracy jak i w życiu osobistym, schematy, utarte ścieżki, przewidywalność i bezpieczeństwo. Do podjęcia decyzji potrzebują wielu szczegółów i kierują się emocjami. Nie lubią nowości, nie rzucają się w wir nowych wyzwań, wolą znane i przewidywalne sposoby, które przynoszą wiarygodne rezultaty.

W pracy zazwyczaj pracują „za kulisami”, wolą wspierać, niż przewodzić. Są świetnymi członkami zespołów, chętnymi do pomocy. Ich celem jest tworzenie bezpiecznego i spokojnego otoczenia oraz gaszenie konfliktów. Ich metodyczne podejście może sprawić, że będą miały trudność w radzeniu sobie w sytuacjach niespodziewanych i bez planu.

W metodologii DISC styl S jest kojarzony z kolorem zielonym, który obrazuje nam spokój, harmonię oraz bezpieczeństwo.

Zagrożeniem dla stylu S jest to, że swoje potrzeby stawiają na końcu, chcąc dogodzić innym i często jest to połączone z brakiem asertywności. Dodatkowo niechętnie wyrażają swoje poglądy, mogą przez to wydawać się niepewni siebie lub obojętni.

Czy już wiesz jaki styl prezentujesz?

Dodaj komentarz