Styl C

Styl C to ostatni styl w metodologii DISC – nazywany jest stylem sumiennym, w niektórych opracowaniach analitycznym.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z osobą o tym stylu? Najłatwiej po nieostentacyjnych i powściągliwych ruchach. Ich wyraz twarzy jest zwykle pozbawiony emocji. Zachowują kontakt wzrokowy, ale sporadycznie kiwają głowami, uśmiechają się lub dają jakikolwiek znak, co sprawia, że ciężko odgadnąć, co tak naprawdę myślą. Emocje widać u nich bardzo, bardzo rzadko. Są opanowani. Nie spodziewaj się poklepania po plecach, spontanicznego przytulenia lub gestykulacji. Mówią z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała. Najciekawsze i najbardziej charakterystyczne jest jednak to jak mówią. Otóż podają mnóstwo szczegółów, analizują, liczą, wnikliwie przedstawiają sytuację lub uzasadniają podjętą decyzję. Ważą słowa i dobierają je bardzo precyzyjnie. W trakcie rozmowy zadają mnóstwo pytań, żeby się upewnić, czy dobrze zrozumiały daną sprawę. Są cierpliwymi słuchaczami, nie przerywają, pozwalają rozmówcy wypowiedzieć się zawsze do końca.

Dla przypomnienia wrzucam jeszcze raz zestawienie wszystkich stylów.

Osoby o stylu C są systematyczne, szczegółowe i efektywne. W zespole to właśnie oni, analizują procedury, wnikliwie sprawdzają dane, a nawet kwestionują nowe pomysły, ponieważ chcą żeby wszystko zostało wykonane z największą starannością i prawidłowo. Są nastawione na realizację zadań.

Są skupione na osiągnięciu perfekcji we wszystkim co robią. Przedkładają logikę nad uczucia i nawet swoje osobiste doświadczenia, potrafią analizować pod kątem faktów i danych. Są niezwykle słowni, za wszelką cenę dotrzymują danych obietnic, można na nich polegać.

Do podjęcia decyzji potrzebują mnóstwa szczegółów i danych. Bardzo rzadko dają się ponieść emocjom. Wolą podejmować praktyczne decyzje oparte na logicznej analizie informacji.

Preferują pracę indywidualną, świetnie sprawdzają się w zawodach wymagających precyzji i maksymalnego skupienia. Za to ich zrównoważona natura i dyplomacja pozwalają na zachowanie obiektywizmu również w pracy w zespole. W pracy potrzebują wsparcia autorytetu, pochwał ze realizację zadań oraz planu.

W metodologii DISC styl C kojarzony jest z kolorem niebieskim, który obrazuje dystans, powagę oraz rzeczowość.

Głównym zagrożeniem stylu C jest to, że bywają niezdecydowane, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mogą podjąć konkretnej decyzji, ponieważ brakuje im do tego danych i nie są w stanie ich uzyskać.

C to ostatnia litera i styl w DISC, czy po tej serii artykułów już wiesz jaki styl prezentujesz? Pamiętaj, że na świecie jest bardzo mało osób, które są tak zwanym stylem czystym, zazwyczaj to mieszanki dwóch dominujących stylów, dlatego może się okazać, że widzisz u siebie cechy osób zarówno z litery C, jak i S lub D.

Dodaj komentarz